OpenPGP интеграция в Mozilla Thunderbird

(за версии 1.5.X и по-големи)

Copyright ©2006 Веселин Колев, Софийски Университет "Св. Климент Охридски"

Версия 1.0

Лиценз на документа: CC Attribution-ShareAlike

Съдържание на лиценза: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/

Архив със съдържанието на документацията: thunderbird-openpgp-howto-1.0.tar.gz

Електронен пощенски адрес за контакт с автора: виж файла "AUTHOR" в архива със съдържанието

 

Съдържание:

  1. Общи сведения за OpenPGP сертификатите
  1. Инсталация
  1. Управление на хранилището за OpenPGP сертификати и съдържанието му с Enigmail
  1. Електронно подписване, криптиране и декриптиране на електронни писма
  1. Настройка на пощенска кутия за работа с OpenPGP
  2. Извършване на електронен подпис върху изходящата електронна поща
  3. Криптиране на изходящата електронна поща
  4. Декриптиране на електронно писмо и проверка на електронния подпис
  5. Особености при прикачане на файлове към електронни писма в режим на подписване и/или криптиране
  6. Използване на PGP/MIME

 

4. Декриптиране на електронно писмо и проверка на електронния подпис

Доколкото добрата практика по криптирането е свързана с предварителното подписване на електронното писмо, то в тази тема декриптирането и проверката на електронния подпис се разглеждат заедно.

 

По подразбиране Enigmail извършва автоматична проверка на електронния подпис. За да може един електронен подпис да бъде проверен, в хранилището за OpenPGP сертификати, трябва да е наличен OpenPGP сертификата на този, който е извършил електронния подпис. Именно чрез публичния ключ в състава на този сертификат се извършва самата проверка. Понякога самият сертификат се прикачва към подписаното писмо и Enigmail го поставя автоматично в хранилището си.

При успешна проверка на електронния подпис Enigmail извежда лента, в която обявява "Good signature", и включва информация за извършителя на електронния подпис, шестнадесетичния идентификатор на публичния ключ, с който подписът е проверен и точното време (дата, час) на подписването:

Успешна проверка на електронния подпис

 

Освен това в прозореца на Mozilla Thunderbird, в частта, която представя отвореното писмо с успешно проверен електронен подпис, се появява икона от вида:

Икона указваща успешна проверка на електронния подпис

 

която е допълнителен указател за успешната проверка. При натискането й се отваря прозорец с информация около проверката на подписа:

Информация около проверката на електронния подпис

 

Ако електронният подпис е успешно проверен, но на сертификата на извършителя му не е гласувано доверие рамките на хранилището на сертификати, се извежда обявяване започващо с "UNTRUSTED Good signature". Това не е особен проблем, а е напомняне, че е добре да се потърси допълнителна информация за автентичността на сертификата и след като такава бъде намерена, да му се гласува доверие.

Съобщение за непотвърждение на автентичността на подписващия сертификат

 

Ако сертификатът, което е необходим за проверка на електрония подпис липсва (не е наличен нито в сертификатното хранилище, нито е прикачен към подписаното писмо), Enigmail няма да може да провери подписването. Един от начините за намиране на копие от сертификата е да се използват менютата за търсене на сертификат, които Enigmail предлага в рамките на прозореца за управление на сертификатното хранилище. Другият е да се натисне иконата:

Икона изобразяваща проблем при проверка на електронния подпис

 

която се намира в частта на прозореца на Mozilla Thunderbird, изобразяваща съдържанието на електронното писмо:

Съобщение за липсващ сертификат за проверка на електронния подпис

 

След натискането на иконата се появява прозорец, в който потребителя може да избере или не стартирането на процес по търсене на липсващия сертификат от сървър за сертификати и поставянето му след това в локалното хранилище:

Даване на съгласие за извличане на липсващия сертификат от сървър за сертификати

 

След натискането на бутона "Yes" се появява меню за задаване на именто на сървъра за сертификати, който ще бъде запитван за липсващия сертификат:

Указване на име на сървър за сертификати

 

В полето "Keyserver" може да се извърши указване на името на сървъра по два начина: чрез директно написване на името или избор от падащото меню. След завършване на избора на име се натиска бутона "OK" и операцията по запитване на сървъра започва:

Прогрес на операцията по запитване на сървъра за сертификати

 

След като операцията завърши успешно, се извежда информация за трансферирания сертификат:

Информация по изтеглянето на сертификат от сървъра

 

Ако съдържанието на електронното писмо е променяно след неговото изпращане, се показва съобщение "BAD SIGNATURE". Това означава, че съдържанието или е подменено по пътя, или е повредено. И в двата случая на информацията в него не бива да се вярва.

 

За да може едно електронно писмо да бъде декриптирано, трябва в локалното хранилище да е наличен частния ключ, който е в основата на сертификата, с чиито публичен ключ е било извършено криптирането. В противен случай процеса на декриптиране ще бъде провален.

Ако електронното писмо е подписано и криптирано, първо се извършва декриптирането, а чак след това проверката на електронния подпис. Причината за такава последователност в действията е, че електронният подпис е криптиран заедно със съдържанието, което удостоверява.

Декриптирането по подразбиране е автоматичен процес и веднага щом бъде избрано за отваряне криптирано писмо, на екрана ще се появи прозореца с полето за въвеждане на паролата за защита на частния ключ, с който да се извърши декриптирането:

Прозорец с поле за въвеждане на паролата за защита на частния ключ

 

След като писмото бъде успешно декриптирано и електронния подпис върху декриптираното съдържание проверен, в частта на прозореца на Mozilla Thunderbird

Успешно декриптирано и удостоверено електронно писмо

 

ще се появят две икони:

Икони потвърждаващи успешно дектиптиране и проверка на електронния подпис

 

Натискането на която и да е от двете, води до появата на прозорец с информация относно успешността на процесите на декриптиране и проверка на електронния подпис:

Информация за процесите на декриптиране и проверка на електронния подпис

 

Ако електронното писмо не е електронно подписано преди да бъде криптирано, в прозореца на Mozilla Thunderbird се появява само едната икона:

Икона изобразяваща успешен процес на декриптиране на писмото

 

Нейното натискане води до поява на прозорец с информация относно процеса на декриптиране:

Информация относно процеса на декриптиране

 

 

Предишна тема:
3. Криптиране на изходящата електронна поща
  Следваща тема:
5. Особености при прикачане на файлове към електронни писма в режим на подписване и/или криптиране

 

Съдържание

 

Valid HTML 4.01 Transitional